середу, 15 липня 2020 р.

До 30-річчя ухвалення Декларації про державний суверенітет УкраїниДо 30-річчя ухвалення Декларації про державний суверенітет України бібліотека ім. Петра Панча пропонує своїм відвідувачам невеличку книжкову виставку, присвячену цій знаменній даті.

В основі цієї виставки прийнята Верховною Радою Української РСР 16 липня 1990 року Декларація про державний суверенітет України ( Київ, Політвидав України, 1990 ).

Після закінчення карантину всі бажаючі зможуть передивитися примірники газети Верховної Ради України «Голос України», в якій 2 червня 2020 року була започаткована нова рубрика «30 років Декларації про державний суверенітет».

На сторінках цього видання розміщені спогади наших сучасників про події 16 липня 1990 року і їх роль в новітній історії України ( звертаємо Вашу увагу на статтю Олександра Мороза «Задля людини і держави»  в № 101 від 23 червня 2020 року). Адже ухваливши Декларацію про державний суверенітет України, Верховна Рада конституційною більшістю також постановила вважати 16 липня Днем незалежності України. «Зважаючи на волю українського народу та його одвічне прагнення до незалежності, підтверджуючи історичну вагомість прийняття Декларації про державний суверенітет України 16 липня 1990 року, Верховна Рада постановляє: вважати 16 липня Днем проголошення незалежності України і щорічно відзначати його як державне свято», — гласила Постанова «Про День проголошення незалежності України».

Читачам нашої бібліотеки буде цікаво ознайомитися з виступом Степана Хмари у Верховній Раді України про проект Декларації про державний суверенітет України, адже саме в його варіанті взагалі йшлося не про проголошення, а про відновлення незалежної Української держави. С. Хмара пропонував записати, що «союзний договір у липні 1922 року, який де-факто став наслідком військової анексії Української Народної Республіки більшовицькою РРФСР, закріпив колоніальне становище України; що договір нав’язаний Україні в умовах окупації і стану війни РРФСР з УНР, уряд якої усунуто від влади військовою силою; що договір підписував маріонетковий уряд УРСР, який не мав уповноваження від народу України, а був створений окупаційною владою» (Хмара Степан. Дорогою до мрії. Том І, Київ, Фенікс, 2005, стор.276).

Відвідувачам бібліотеки пропонуємо також  передивитися світлини з архіву фотокореспондента  Михайла Шуляка, шістдесятника, одного з активних членів УГС, відомого історичною світлиною колишніх політв’язнів - народних депутатів від Народної Ради після голосування за прийняття Декларації про державний суверенітет України, своїми фотоілюстраціями до книги « Останнім шляхом Кобзаря» ( Київ, Український літопис, 1994 ).

Бажаємо всім оптимізму і здоров’я!
 Немає коментарів:

Дописати коментар