Т.Г.Шевченко

До 206-річчя від дня народження Т.Г.Шевченка пропонуємо книжкову виставку « Містерія Тараса Шевченка « Великий льох »: погляд з минулого в майбутнє України ».
За радянських часів містерія « Великий льох » була найменш дослідженим твором Кобзаря. У цьому творі Т.Г. Шевченко розглянув проблеми, які призвели до втрати українцями національної свідомості, а самою Україною - державності.
У містерії символічно показано історію України та її становище під московським ладом. Три душі, що їх не пускають до раю, відображають три трагічні періоди нашої історії. Перша душа — це дівчина-відданиця Прися. Вона гралася з Юрасем-гетьманенком і бувала в гетьман­ських палатах, але тяжкий гріх на душу взяла: перейшла гетьманові з повними відрами дорогу, коли він їхав у Переяслав Москві присягати.
Друга душа - це бідна дівчина, яка признається, що не допомогла гетьманові Мазепі в його боротьбі проти Московії, а навпаки напоїла коня цареві Петрові в Батурині, коли він по зруйнуванню цієї гетьманської столиці вертався у Москву.
Третя душа — це канівська дитина, якої гріх такий, що вона всміхнулася, побачивши тую пишну галеру, якою їхала цариця Катерина в Канів Дніпром, - і зразу ж їй « духу не стало! ». Вона була ма­лою дитиною і не розуміла, що « тая цариця — лютий ворог України, голодна вовчиця ».
У багатьох своїх творах ( « Чигрине, Чигрине », « Розрита могила » тощо ) Т.Г. Шевченко проклинав Богдана Хмельницького за возз'єднання з Москвою і з неприкритою симпатією підносив роль Мазепи в історії України. Ставлення Т.Г. Шевченка до царської Росії свідомо замовчувалось, так видання « Кобзаря » 1954 р. вийшло без містерії « Великий льох ».
Поет був впевнений, що Москва своїми насильствами, грабежами, своїм русифікаційним безправ’ям доведе український народ до нового повстання, знову пробудиться його самостійницька свідомість – буде розкопаний Великий льох України. Т.Г. Шевченко вірить, що стара Богданова церква ( Переяславська угода ) – церков-домовина розвалиться, а Україна заживе як самостійна держава.
Отже всі ми повинні згадувати Тараса Шевченка і знати, що наші, можливо і незначні з особистої точки зору вчинки, які можуть нашкодити нашій країні, можуть в подальшому обернутися непрощенним гріхом для нащадків. Йдеться не про особисту несвідомість, як писав Іван Дзюба у своїй праці « Тарас Шевченко », а про колективну – відсутність чи недостатність національного самоусвідомлення.






Філософічно - релігійний світогляд Кобзаря




Тарас Шевченко. Читають бібліотекарі



Книжкова виставка "Поезія Тараса Шевченка і музика"



Тараса Шевченка читає отець Захарія


Книжкова виставка "Т.Шевченко і П.Куліш"



Книжкова виставка "Зоре моя вечірняя"



Надія Агеєва. На Шевченковій могилі


Тарас Шевченко. Холодний Яр. Читає Анатолій Паламаренко




Тарас Шевченко. Заповіт



Тарас Шевченко. Холодний Яр. Читає Юлія Савченко


Тарас Шевченко. Сон.  Читає Анастасія Шеремет



Тарас Шевченко. Читають викладачі вищих навчальних закладів



Тарас Шевченко. Буває іноді старий...; Нащо мені...



Тарас Шевченко. Зацвіла в долині...; Доля




Тарас Шевченко. Читають поети




Тарас Шевченко. Ой чого ти почорніло, зеленеє поле



Тарас Шевченко. Сон


 Тарас Шевченко. Муза. Читає Микола Береговий




Тарас Шевченко. І мертвим і живим...



Тарас Шевченко. В казематі /Не кидай матері! - казали.../



Тарас Шевченко. Заповіт




Тарас Шевченко. Не женися на багатій. Читає студент КНЛУ Сергій Старостівський



Учні 4 класу  школи №112 читають Шевченка



Мій Тарас Шевченко




Презентація книжкової виставки "Тарас Шевченко і Кирило - Мефодіївське братство"



Тарас Шевченко. Саул.    Читає Олена Зінченко

Тарас Шевченко. Мені однаково. Читає Світлана Скрипка.



Тарас Шевченко. Чого мені тяжко, чого мені...



Тарас Шевченко. Слава



Тарас Шевченко. Гайдамаки. Уривок.  Читає Семікова Ганна



Тарас Шевченко. Хустина. Читає Агеєва Надія


Шевченкове дитинство. Володимир Олійник. Читає Карина Нижня.


Шевченківські читання. Тарас Шевченко. Солнце заходить, гори чорнiють...
читає Надія Устюжаніна.




Шевченківські читання. Тарас Шевченко. Іван Підкова
 читає студент Андрій Голуб.




Т.Г.Шевченко. Доля
Вірш Тараса Шевченка "Доля" читає aктор театру і кіно, художній керівник Державної театральної школи-студії, викладач майстерності актора в Київському національному університеті театру, кіно і телебачення імені І. К. Карпенка-Карого Анатолій Суханов.



Тарас Шевченко. І мертвим, і живим, і ненародженим...

Поему-послання видатного українського поета Тараса Шевченка «І мертвим, і живим, і ненародженим землякам моїм в Украйні і не в Украйні моє дружнєє посланіє» читають Панасюк Броніслав Якович - професор, доктор економічних наук; Кропивницький Ігор Олексійович - журналіст, композитор, музикознавець, (онук М. Л. Кропивницького) та інші читачі бібліотеки.

    Шевченкове дитинство.  Читає Карина Нижня.



Мій Тарас Шевченко. Читає Вікторія Кваченюк.



Петро Осадчук. Тарасова мати

Немає коментарів:

Дописати коментар