Київ, вул. Велика Васильківська, 90, тел.: (044) 287-40-46
вівторок, 24 листопада 2020 р.
Пропонуємо вам книжкову виставку « Українська художниця, яка вразила Пабло Пікассо та всю Європу» ( До 120-річчя від дня народження Катерини Василівни Білокур).
Чарівницею української природи називають Катерину Білокур - народну художницю України із с. Богданівка. Олесь Гончар писав, що саме Богданівка « повівом весняних вітрів чи журавлиним скриком із піднебесся пробудила в юній душі сільської дівчини неспокій митця, жагу творчості, нестримної сили потяг до того святого малярства… Проста українська жінка усвідомила його як своє покликання високе».
Постійним учителем Катерини Білокур була сама природа: краса золотавостиглих широких ланів пшениці, буяння різноманітних польових та садових квітів, щедрі своїми дарами поля й сади. Вона доскіпливо вивчала будову кожної рослини, кожної травинки, спостерігала зміну кольору квітки протягом дня, змінну життя природи кожної пори року. Усе побачене й пережите переносила на полотно. Так з’явилися її неповторні « Квіти за тином», « Квіти в тумані», «Жоржини». Малювала Катерина Білокур олійними фарбами, самотужки опановуючи секрети живопису.
У червні 1954 року, в Парижі, відбулася ретроспективна виставка Пабло Пікассо до 75-річчя художника. Метр пам’ятав про чудову колекцію своїх ранніх полотен, зібраних у Москві. Художнику дуже хотілося знову побачити ці творіння і показати їх європейським фахівцям. У Париж привезли тридцять сім полотен із запасників Держмузею образотворчого мистецтва й Ермітажу. Тоді ж для експозиції Міжнародної виставки сучасного мистецтва в Луврі привезли картини сучасних художників СРСР. Серед них і три картини Білокур- « Цар-Колос», « Берізка» і « Колгоспне поле». Тут їх побачив Пабло Пікассо. Весь світ облетіли слова: « Якби ми мали художницю такого рівня майстерності, то змусили б увесь світ заговорити про неї». «Громадянку села Богданівка» Пікассо порівняв з іншою великою художницею-самоучкою - Серафін Луїз із Санли. Це звучало дивно, тим більше, що про сучасне мистецтво він відгукувався вельми невтішно. А Катерину назвав «геніальною».
Картини українки Катерини Білокур відомі не тільки українцям, а й поціновувачам мистецтва зі всього світу. Майстриня «наївного мистецтва» стала першою жінкою, про шедеври якої дізнався весь світ. Її картини сварили, ними захоплювалися, але жодної роботи Білокур не залишали байдужими.
Підписатися на:
Дописати коментарі (Atom)
Немає коментарів:
Дописати коментар